top of page

Malý až střední strom pochází ze severovýchodní Brazílie a Guyany. Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. 

Technické vlastnosti odpovídají v mnoha směrech dřevině bangkirai. Má skvělé fyzikální vlastnosti, je velice odolná a trvácná. Má ale vyšší míru zosychání, proto určitě doporučujeme montáž šroubováním. 

Massarandubu nabízíme ve dvou rozměrech. 25 x 145 mm je v stave vzduchosuchý, vlhkost dřeva se pohybuje mezi 22-25%. Dřevo pracuje s ohledem na povětrnostní podmínky, proto doporučené dilatace jsou 6-8 mm. Rozměr 21 x 145 mm je ve stavu uměle vysušeném, s vlhkostí dřeva 16-18%. Dřevo je stabilnější, doporučené dilatace jsou 5-7 mm. 

25 x145: 1766 Kč/m2

21 x145: 1693 Kč/m2

MASSARANDUBA

MASSARANDUBA

BANGKIRAI

U Bangkirai Yellow Balau (Shorea laevis) se jedná o stromy, které pocházejí z následujících asijských zemí: Indie, Pákistán, Srí Lanka, Barma, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Malajsie, Filipíny a Indonésie. Jádrové dřevo má v čerstvém stavu žlutohnědý až nazelenalý vzhled, často ale ztmavne v olivově hnědou. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Jako jedno z nejodolnějších dřev vykazuje jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Jako každé exotické dřevo, i bangkirai pracuje a je nutno dodržet podmínky pokládky. 

Bangkirai, s hustotou 850-1150 kg/m3 má vysoké hodnoty pevnosti. Dle svých technických vlastností nachází použití jako dyha, parkety, konstrukční dřevo při vodních stavbách, jako práhy, na podlahy i nábytek.

Dřevo bangkirai se dodává s jemným nebo hrubým vroubkováním. Je velice tvrdé a odolné.

Na ošetření doporučujeme pigmentovou povrchovou úpravu. Bez povrchové úpravy získá dřevo sivěstříbrný odstín.

25X145: 1688 Kč/m2

BANGKIRAI

GARAPA

Garapa dřevo nazývané taky jako brazilský jasan je listnatá dřevina s vysokou trvanlivostí. Garapa pochází převážně z Jižní Ameriky z Brazílie. Dřevo Garapa je světle žlutohnědé dřevo, které na vzduchu na povrchu částečně tmavne na středně hnědou barvu. Garapa má převážně přímé vláknění. Garapa má hustotu po vysušení od 800 do 1000 kg/m3, průměrně 900 kg/m3. Suší se pomalu a při použití má dobrou stabilitu. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené, nejsou však silně markantní. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a vysokému obsahu ve dřevě obsažených látek. Pro správnou funkčnost terasy je bezpodmínečně nutné dodržet základní pravidla pro pokládku dřevěných teras a vytvoření dostatečné stabilní podkladní konstrukce.

Garapa je velice trvanlivá, pevná a stabilná v proměnlivých povětrnostních podmínkách. Dobře se udržuje a je hodně pružná.

25x145: 2010 Kč/m2

22x140: 1801 Kč/m2

GARAPA

MERBAU

Dřevo se vyskytuje v Jihovýchodní Asii, zejména v Indonézii, Vietname, Thajsku a Malajzii. 

Jádrové dřevo je hnědošedé až tmavě červenohnědé s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými deskami jsou přirozené. Dřevo je velice tvrdé, odolné vůči škodcům a plesni. 

Merbau má vysoké hodnoty pevnosti. Kromě teras se v exteriéri používá při vodních stavbách a jako konstrukční dřevo, v interiéri na výrobu hodnotných masivních podlah a na nábytek.

Terasy z dřeviny merbau dodáváme vzduchosuché, s vlhkostí cca 20%. Bez povrchové úpravy se na dřevě vytvoří šeděstříbrná patina. Doporučujeme proto ošetřit bezbarvým nebo pigmentovým olejem.

Merbau je dřevo stabilné a hodně pevné, výborně se hodí jak do interiéru tak do exteriéru. 

25x145: 2153 Kč/m2 

22x140: 1895 Kč/m2

MERBAU

IPE

Dřevo se vyskytuje nesouvisle v Jižní a Střední Americe a také v karibské oblasti. Většinou je známé jako Ipe, ale označuje se také jako lapacho a ironwood. Stromy dorůstají do výšky 45 m.
Dřevo Ipe je světle až tmavě čokoládově hnědé, občas přechází do olivově hnědého odstínu.  Dřevo Ipe je všeobecně pokládáno za pevné a velmi tvrdé. Vlákno je sice přímé, ale též spirálově uložené, což může někdy způsobovat obtížnější opracovatelnost, obzvláště kvůli nepravidelné textuře měnící se z jemné na střední. Ipe je velice těžké dřevo, s hustotou po vysušení až 1200 kg/m3, což ho dělá nejtěžším dřevem. Je v každém ohledu velmi trvanlivé a po vysušení je stabilní. Díky jeho vysoké hustotě je Ipe nenasákavé a proto vydrží v exteriéri několik desítek let, dokonce i pod vodou, no zároveň se ťežko ošetřuje.

Pohledová strana dřeva může být hladká nebo s jemnými vroubky. 

Široké možnosti využití ipe zahrňují výrobu venkovních teras, stavbu lodních palub, zabradlí a trupů lodí. Též je používána ve stavebnictví.

21 x145: 2883 Kč/m2

IPE

Java 20x120: 3594 Kč/m2

Burmese 20x125: 4037 Kč/m2

Teak je listnatá dřevina, tropický strom z čeledi železníkovitých. Většina teakových stromů dorůstá do průměrné výšky 9–11 m, s kmenem o průměru 1–1,5 m.Teak pochází z Barmy a roste také v Indii, Thajsku, Indonésii a Jávě. Rozšířil se částečně také do Malajsie, na Borneo, Filipíny, do tropické Afriky a Střední Ameriky.

Pravý barmský teak má úzké, světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na středně nebo tmavě hnědé. Barmský teak má převážně přímé vláknění. Teak lze dobře opracovávat. Pro spojování je třeba předvrtat otvory. Dřevo teaku je velmi trvanlivé. Bez ošetření teakového dřeva zůstane terasa bez újmy avšak její barva se časem mění ze žlutohnědé na stříbrnošedou. 

Jávský teak má úzké, světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na sředně nebo tmavě hnědé. Jávský teak má na rozdíl od barmského teaku širší škálu barevnosti a různorodější strukturu. Lze jej dobře opracovávat. Pro spojování je třeba předvrtat otvory.

Teak je mimořádně pevný, trvácný, stabilný a vyniká vynikajícím dekorativním vzhledem. Používá se na stavbu lodí, nábytku, venkovních teras podlah, zahradního nábytku. Protože je teak hodně mastný, težko se udržuje a proto ho doporučujeme nechat přirozeně zešednout. 

TEAK

TEAK

BUKIT

18 x140: 1176 Kč/m2

19 x90: 1180 Kč/m2

28 x145: 1760 Kč/m2

Jedná se o stromy, které pocházejí zejména z Malajsie. Díky vysušení na 16-18%  je dřevo stálejší a rozměrově stabilnější. Jádrové dřevo má v čerstvém stavu červenohnědý až hnědý odstín. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost proti plísni a hmyzu. 

Dřevo bukit má vysoké hodnoty pevnosti, no zároveň má nižší hmotnost než výše uvedené dřeviny a proto má i nižší mechanickou odolnost. Používá se jako dyha, na parkety, jako konstrukční dřevo vodních staveb, práhy na podlahy i nábytek. 

Bez povrchové úpravy získá dřevo šeděstříbrný odstín. Barvu možno zachovat pravidelným ošetřením olejem, bukit se velice dobře ošetřuje.

Bukit nabízíme čtyřstranně hladce hoblované a nebo s jemnou či hrubou drážkou na pohledové straně.

BUKIT

*ceny jsou uvedeny včetně DPH

bottom of page